Могут ли посадить или подать в розыск за кредит?

23 ноября 2021 613

Здравствуйте. У меня есть кредиты, выплатить их не могу, так как безработная. Могут колекторы подать в розыск или посадить?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, litigiul dvs este unul civil , astfel nu puteți fi condamnată penal. Acțiunile colectorilor sunt îndreptate pentru a vă intimida și a vă face sub presiune să împrumutați bani din altă parte pentru a achita datoria gestionată de ei.
Vă îndemn să inregistrați apelurile acestora și sa le... mai detaliat prezentați unui avocat (sau cel puțin jurist) care v-ar putea ghida dacă pot fi sau nu sancționate acțiunile colectorilor.
Prealabil pot califica faptele acestora conform art.70 alin 2 al Codului Contravențional
Este necesar de a aduna probele necesare și a formula o plangere la poliție și/sau organului de control al acestor entități (CNPF).

Dacă aveți întrebări suplimentare , mă puteți contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

25 ноября 2021