Могут ли посадить на 15 суток

11 июля 2019 349

Моего мужа посадили на 15 суток. Может ли полиция это сделать за то что он не отработал часы работы?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Da, e posibil.
În caz de eschivare de la munca neremunerată în folosul comunităţii, această sancţiune se înlocuieşte cu arest contravenţional, calculîndu-se o zi de arest pentru 2 ore de muncă neremunerată în folosul comunităţii.

Arestul contravenţional poate fi aplicat şi în cazul neexecutării intenţionate a unei alte sancţiuni contravenţionale.
... mai detaliat (4) Durata arestului contravenţional este de la 3 la 15 zile. În cazul concursului de contravenţii sau al cumulului de hotărîri de sancţionare, pentru care, conform legii, se prevede în calitate de sancţiune arestul contravenţional, instanţa de judecată poate aplica această sancţiune pe un termen de pînă la 30 de zile.

12 июля 2019