Мопед

1 мая 2021 35

Можно ли ездить в Молдове на мопеде с 14 лет?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să corespundă vîrstei de 16 ani - pentru subcategoriile AM, A1 şi B1.

Respectiv, subcategoriile sunt următoarele:

subcategoria AM - moped, şi anume vehicule cu două sau trei roţi, ce dezvoltă o viteză maximă ce nu depăşeşte 45km/h (cu excepţia... mai detaliat celor ce dezvoltă o viteză mai mică sau egală cu 25 km/h), dotate cu motor cu ardere internă, cu capacitatea cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm3 şi o putere care nu depăşeşte 4kW, în cazul unui motor electric. Puterea maximă a motorului unui moped cu trei roţi nu trebuie să depăşească 4kW în cazul altor motoare cu ardere internă;

subcategoria A1 - motociclu cu capacitatea cilindrică a motorului de pînă la 125 cm3 şi o putere care nu depăşeşte11 kW şi cu raport de putere/greutate ce nu depăşeşte 0,1 kW/kg şi triciclu cu o putere care nu depăşeşte 15 kW;

subcategoria B1 - cuadricicle motorizate.

3 мая 2021