Moștenire

22 января 2023 86

Bună ziua. Mama a decedat recent și am rămas tata și 3 surori - moștenitorii de gradul 1. Pentru acceptarea moștenirii, trebuie să depunem cerere, să ne prezentăm în persoană la notar? Există vreun termen-limită de acceptare a moștenirii? Vreau să mă asigur că bunurile lăsate de mama nu o să fie transmise moștenitorilor de gradul 2.
Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
La moment există doar termen de refuz, adică urmează sa refuzați in 3 luni daca doriți.
Daca nu refuzați in termenul enunțat, înseamnă ca ați acceptat.
Daca toți din cei enumerați sunt disponibili, aceștia și o să moștenească in cote corespunzătoare.
Deja cota ce revenea uneia dintre surori, doar in cazul decesului acesteia... mai detaliat se transmite catre urmașii acesteia și așa mai departe.
La moment e cazul sa va adresați la notar pentru a demara procedura succesorală, dipa caz va pot furniza date daca e Chișinău.

22 января 2023