Moștenire

10 января 2023 116

Bună ziua. Suntem o familie din 4 persoane și am privatizat cu toții apartamentul în care am locuit. Părinții au divorțat în 1994 și 8 ani în urmă tata a decedat. La acel moment, nu am făcut niciun fel de documente în legătură cu apartamentul. Acum mama și sora doresc să-mi cedeze cotele lor părți. De ce acte am nevoie și cum să procedez acum ca să devin unic proprietar al apartamentului? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Mihai.
Iniţial comandaţi de la cadastru Extrasul din regulamentul bunurilor imobile pentru a vedea cine sunt înregistraţi ca proprietari ai acestui apartament şi ce cote deţin.
Unii notari solicită şi certificatul privind valoarea bunului.
Cu aceste acte şi cu actele de identitate mergeţi la notar ca să perfectaţi contractele de donaţie... mai detaliat de la mamă şi soră către dumneavoastră.
Dacă la cadastru va fi coproprietar şi tatăl dumneavoastră atunci va trebui prin judecată să constataţi acceptarea moştenirii prin intrarea în posesie a bunului.
Deja veţi decide cine din voi 3 va fi cel ce va moşteni cota parte a tatălui.
Succes Dumneavoastră.

11 января 2023
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna ziua Mihai! Situatia este rezolvabila, numai ca necesita o analiza juridica. Va pot ajuta, de scris este mult si ceva poate sa fie scapat. Mai bine la telefon de vorbit. Daca doriti puteti apela la nr. de telefon 069049267

11 января 2023