Moștenire

21 ноября 2021 126

Bună ziua! Tatăl meu a decedat în noiembrie 2021 și nu a lăsat testament, dar mai are 2 copii din prima căsătorie. Ceilalți copii au dreptul la moștenire? Cât le revine copiilor dacă mai este și soția supraviețuitoare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
potrivit regulii generale, la toți copii le revin cote egale, soțul supraviețuitor este moștenitor legal și, în concurs cu clasa întîi de moștenitori, are dreptul la 1/4 din masa succesorală, indiferent de numărul descendenților.

22 ноября 2021