Mostenire

13 сентября 2020 152

Buna ziua. Pot afla daca parintele care inca este in viata a lasat testament pe casa unei terte persoane? Daca exista un asemenea act, poate fi contestat?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

D-na Axnia, e posibel nu mai trebue o cunoștiință la notar, ori la cadastru să verificați, dacă există un așa document. La notal au unica bază de date, iar la cadastru să depuneți o cerere, nu mai dacă ești proprietara imobelului.

14 сентября 2020
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

În conformitate cu prevederile art. 2193 alin. (1) din Codul civil, Persoana abilitată cu autentificarea testamentului, martorii și persoanele care semnează testamentul nu au dreptul să divulge informațiile privind conținutul testamentului pînă la data deschiderii moștenirii.

Astfel, în situația în care aflați despre existența unui testament, conținutul acestuia... mai detaliat nu poate fi divulgat.

14 сентября 2020
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Nu, până la decesul testatorului, datele sunt confidențiale.

14 сентября 2020