Mostenire

10 июля 2021 77

Buna ziua. Suntem doi frati, parintii nostri au divortat cu multi ani in urma. Mama a plecat de acasa fara sa ia un fir de ața și a ramas tata in apartament cu fratele mai mic, iar eu, fiind mai mare, am stat la chirie. Acum aproape un an ambii parinti au decedat, tata insa jumate de apartament l-a privatizat. Cu fratele nu pot gasi limba comuna. Intrebarea este daca am eu dreptul la o parte din apartament si la ce cotă anume?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
La moment, dupa decesul tatalui vă revine fara discuție 1/2 din cota ce aparținea lui, tot atît din cota mamei.
Urmează să clarificați formalitățile, procedura de moștenire actială e anevoioasă si e indiferent de dorințele fratelui, daca nu va intelegeți, puteți merge mai agresiv si sa va înregistrați dreptul.
Sigur urmeaza a... mai detaliat studia actele.

11 июля 2021