Mostenire

25 марта 2019 83

Buna ziua tuturor! Va rog mult sa ma ajutati! Tata a decedat si mama vrea sa privatizeze pamantul si imi cere sa ma dezic de mostenire. E corect asa ceva? Dupa decesul tatalui n-am primit mostenirea, la evidenta sunt pusa numai eu. Suntem doi frati, fratele tot n-a primit mostenire.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Procedura succesorala urmează să fi deschisă la notar după 6 luni de la deces, în cazul dvs toți moștenitorii legali urmează în cote egale sa moștenească bunurile care aparțineau defunctului, pentru a putea mamă moșteni lotul de pămînt , dvs cît și fratele urmează să vă deziceți de cotele... mai detaliat dvs parte în favoarea ei, iar restul bunurilor sa le obțineți după cum urmează. Astfel , mamă nu poate moșteni pământul din speță atîta timp cît dvs la fel sunteți moștenitori .

25 марта 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Valentina,

Pentru a privatiza bunul imobil nu este necesar să renunțați la cota parte din averea succesorală ce vi se cuvine.
În cazul în care renunțați ulterior nu vă mai puteți recăpăta dreptul la cota parte ce vi se cuvine din averea succesorală rămasă moștenire după decesul tatălui Dvs.

25 марта 2019