Mostenire

14 июля 2022 42

Buna ziua. Sora mica a decedat in anul 2000, necasatorita si fara copii, propietara a unui teren cu casa. Sora mare a decedat in 2020, necasatorita si fara copii. Aceasta a lasat un testament universal pentru o persoana fara grad de rudenie. Pana in prezent nu s-a deschis succesiunea in cazul surorii mici. Eu sunt sora mijlocie. La discutarea mostenirii lasate de sora mica trebuie avuta in vedere si persoana care are testament lasat de la sora mare? Are drept de mostenitor aceasta persoana?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

La moștenire pentru sora care a lasat testament se ia in calcul persoana cui a lasat testament, in partea ce ține de cealat sora care nu a lasat moștenire, aici moștenesc rudele fara alte persoane.

6 августа 2022