Moștenire

12 июля 2022 86

Bună ziua. Tatăl meu a decedat cu 7 ani în urmă, iar mama este încă în viata. Suntem 2 copii în familie. După ce a decedat tatal meu nu s-a facut partajul casei. Aș dori să știu care este partea mea din averea familiei. Menționez, bunurile sunt scrise pe mama mea de când au fost construite.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
bunurile obținute de către soți în timpul căsătoriei sunt bunuri comune, indiferent dacă proprietar în acte este identificat doar unul din soți.
astfel din toată averea, 1/2 îii aparținea tatălui, astfel, acestă 1/2 urmează a fi împărțită în mod egal între toți moștenitorii.
Asta ar fi regula generală, totul depinde de... mai detaliat caz.

14 июля 2022