Moștenire

11 июля 2022 81

Bună ziua. Trăiesc cu un bărbat cu care nu sunt căsătorită și am un copil de la el. Locuiesc în casa lui. La moment bărbatul este bolnav. Pentru siguranță aș vrea să vă întreb dacă în cazul decesului bărbatului voi fi dată afară împreună cu copilul său sau am dreptul la moștenire? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
copilul dacă este a persoanei în cauză, este moștenitor, posibil chiar al întregii averi dacă nu este identificat alt moștenitor.
dumneavoastră nu aveți drept de a moșteni prin lege, în acest sens persoana poate întocmi un testament pe numele dvs.

14 июля 2022