Mostenire apartament

27 марта 2019 57

Buna ziua! As vrea sa stiu daca se poate face succesiune la un apartament pentru care s-au pierdut actele de proprietate. Ne poatea ajuta notariaul sa le reconstituim cumva mai repede, sau care e procedura in acest caz? E vorba de decesul mamei, iar mostenitori ar fi sotul si cei doi fii ai lor. Problema e ca exista si probabilitatea ca a fost intocmit un testament pentru celalalt fiu, care credem ca are si actele si care spune ca nu le are. Daca acest fiu are testament de la mama, celui de-al doilea fiu ii revine cota care i s-ar fi cuvenit de drept sau mai puțin? Sau va trebui sa apeleze la instantă?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Elena,

Întâi de toate moștenitorii ar trebui sa meargă la un notar cu certificatul de deces și actele de identitate.
Notarul le va comunica dacă exista vreun testent sau nu.
Daca exista un testent atunci urmează să se conducă de testament inclusiv, ori, prin testator ul poate testa toată averea sa... mai detaliat unei anumite persoane, chiar și unui străin.

27 марта 2019