Mostenire automobil

13 января 2019 56

Buna ziua. In urma decesului ambilor părinți, a rămas un automobil mostenire. Problema este ca nu mai găsesc actele. Am găsit o copie după cartea masini si atât. Mentionez ca masina nu mai are itp si asigurare, nu a mai circulat nimeni cu ea de 2 ani. Ce este de facut in cazul acesta pentru recuperarea actelor?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În cazul dat, urmează sa va adresați la registrul de evidență auto pentru a obține un dublicat.
Atenție, pentru a avea împuterniciri de a redica/obține asemenea informație, urmeaza pentru inceput sa va adresați la notar in termen de 6 luni din data decesului părinților, pentru a deschide dosarul succesoral.
Notarul vă... mai detaliat va elibera certificatul de calitate de moștenitor, în temeiul căruia puteți obține informații și acte necesare de la organele de stat.

Pentru concretizări mă puteți contacta.

14 января 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат
14 января 2019