Mostenire complicata

3 мая 2020 98

Buna ziua. Parintii mei 4 luni in urma au inmormantat o cumnata. Sotul ei, care era fratele tatei, a decedat mai demult. Cumnata mai are o sora, dar nu se raspundea cu ea de multi ani. Dupa inmormantare a aparut sora. Vrea casa ramasa dupa sora ei, dar nici cheltuelile parintilor nu vrea sa le intoarca.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează de stabilit categoria 1 de moștenitori și anume dacă defuncta are copii care pot veni mai întâi la moștenire, în cazul în care aceștia nu exista copiii, dreptul la moștenire apare față de părinții acesteia, iar potrivit art. 2179 alin (2) CC daca la momentul deschiderii moștenirii, părinții... mai detaliat defunctului sunt în viață, moștenesc numai ei, în cote succesorale egale.

Doar în cazul în care părinții defunctei la fel sunt decedați sau doar unul este supraviețuitor la moștenire vine deja și descendenții acestora adică sora defunctei care va moșteni în cote egale.

Referitor la cheltuielile părinților dvs urmează de specificat ce tip de cheltuieli va referiți pentru a vedea sub ce formă aceștia pot să solicite cheltuielile efectuate.

4 мая 2020