Mostenire de catre un cetatean strain

28 января 2019 133

Buna ziua. Am avut grija de niste vecini (mama si fecior), care au decedat ambii. Eu am suportat toate cheltuelile la inmormantari, nu am reusit sa fac niciun document, dar toate rudele din partea lor nu au nimic impotriva ca sa iau pamintul si casa. Acum a venit acasa al doilea fecior al vecinei, doreste sa-mi faca toate actele mie pentru mostenire, dar are o alta problema: el este de origine moldovean, dar este cetatian rus, nu are nici un act moldovenesc. Cum as putea proceda? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Victor,

Întâi de toate toți moștenitorii vecinei și fiului acesteia trebuie sa meargă la notar sa accepte moștenirea. Dacă a expirat termenul de 6 luni moștenitorii trebuie sa se adreseze în instanța de judecată și să solicite fie prelungirea termenului de acceptare fie constatarea acceptării succesiunii prin intrarea în... mai detaliat posesia de facto a bunurilor, reiesind din circumstanţele cazului.
Ulterioe merg la notar, primesc certificatul de moștenitor, își înregistrează dreptul de proprietate la Oficiul Cadastral al Agenției Servicii.
Dupa înregistrarea dreptului de proprietate aceștia va pot dona Dvs cotele părți ce le-au revenit fiecăruia dintre succesori.

Calitatea de moștenitor se confirmă, după caz, prin certificatul de naștere ce confirmă legătură de rudenie și actele de identitate ce corfimă identitatea persoanei dacă vorbim de moștenirea legală, fie prin testament și actele de identitate ce corfimă identitatea persoanei.

O alta soluție nu există.

28 января 2019