Mostenire de imobil

21 февраля 2023 53

Buna ziua. Parintii mei sunt decedati, casa lor a ramas inregistrata in proprietatea mamei. Dupa decesul mamei, m-am adresat la notar pentru a face ordine in acte, insa am aflat ca nu sunt unicul mostenitor, pentru ca mai sunt trei copii ai surorii mele, decedata si ea. Cu sotul surorii si copiii acesteia nu am nicio legatura, stiu doar ca s-au stabilit cu traiul in Rusia. Au trecut aproape 3 ani de la depunerea actelor si recent m-a apelat notarita si mi-a zis sa il caut pe sotul surorii pentru ca ea sa-i expedieze o scrisoare oficiala. In caz contrar, ar iesi ca eu ascund locatia lui. Pot retrage actele de la notarita in cauza? De ce am nevoie pentru asta?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună.
Conform Legii privind activitatea notarială:
Dacă notarului nu îi este cunoscut domiciliul persoanelor interesate, informaţia despre deschiderea procedurii succesorale se publică şi în Monitorul Oficial al Republicii Moldova sau într-un ziar naţional.”

22 февраля 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Elina.
Dacă părinții au decedat după 01.03.2019 atunci succesiunea trebuie să aibă loc în temeiul art.2178 Cod civil și copii surorii dumneavoastră dacă sunt majori și nu renunță expres la moștenire, moștenesc din oficiu partea ce i-ar fi revenit surorii dumneavoastră.
Articolul 2178. Clasa întîi de moștenitori legali

(1) Fac parte... mai detaliat din clasa întîi de moștenitori legali descendenții defunctului.

(2) Descendentul care este în viață la momentul deschiderii moștenirii îi exclude de la moștenire pe ceilalți descendenți care se află în relații de rudenie cu defunctul prin intermediul celui dintîi.

(3) Locul descendentului decedat la momentul deschiderii moștenirii îl ocupă descendenții acestuia (reprezentarea succesorală).

(4) Copiii defunctului moștenesc în cote succesorale egale.

(5) Copiii care înlocuiesc părintele decedat conform dispozițiilor alin. (3) moștenesc în cote egale cota succesorală la care ar fi avut dreptul părintele decedat.

În cazul că decesul a avut loc pînă la 01.03.2019 atunci Succesiune va avea loc în conformitate cu art.1433 Cod civil, și dacă în decurs de 6 luni de la deschiderea succesiunii nu acceptă expres succesiunea atunci se consideră că au renunțat la succesiune.
Articolul 1433. Succesorii
(1) Pot fi moştenitori, în cazul succesiunii:
b) legale, persoanele care se aflau în viaţă la momentul decesului celui ce a lăsat moştenirea, precum şi copiii celui ce a lăsat moştenirea concepuţi în timpul vieţii lui şi născuţi vii după decesul acestuia.

22 февраля 2023