Mostenire de la bunici

15 июня 2022 49

Buna ziua. Casa bunicilor, dupa decesul acestora, nu a fost trecuta oficial pe copiii acestora (adica mama mea, care a mai avut 2 surori). Dupa decesul parintilor mei, cum pot perfecta actele pe casa nepotii?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua. De regulă notarul deschide procedura de succesiune (moștenire) și o să vă explice toți pașii care urmează să îi întreprindeți. În cazul dvs. posibil să fie necesar să depuneți o cerere de chemare în judecată privind constatarea faptului acceptării succesiunii. Pentru o consultație mai detaliată, urmează de studiat... mai detaliat actele pe care le dețineți, precum și de verificat în Registrul bunurilor imobile situația juridică a casei.

17 июня 2022