Mostenire din 2015

29 апреля 2020 130

Buna! In 2015 tata a decedat si n-a lasat testament. Suntem doi copii, eu si sora. Dosarul succesoral a fost deschis de mama care este in viata. Cum pot sa intru in drepturile de mostenitor pe partea mea si cat trebuie sa-mi revina? Sora a intrat fortat in casa parinteasca si locuieste acolo. Ea pretinde ca tot trebue sa-i ramana numai ei, dar eu nu vreau sa ma cert. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac. Mulţumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Ion!

În lipsa unui testament vă revine 1/3 din tot ce aparținea defunctului la data decesului.
In caz ca nu ați depus declarația la notar în termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii puteți fi admis în procedura succesorala doar cu acordul altor moștenitori care au deschis procedura în termen.
Dacă... mai detaliat mama Dvs refuza sa va accepte în procedura urmează să vă adresați în instanța de judecată să solicitați, după caz, fie prelungirea termenului de acceptare a succesiunii, fie constatarea acceptării prin întrarea în posesia de faco a bunurilor, reieșind din circumstanțele concrete ale cazului Dvs.

Succes.

29 апреля 2020