Mostenire dupa decesul feciorului

7 ноября 2022 36

Buna ziua. O pensionara avea toata averea scrisa pe fiul sau. Acesta a decedat recent, nu a fost casatorit, nu are copii, are doar o sora de pe tata. Poate mama lui (pensionara mentionata) sa mosteniasca 100% din avere (care tot a ei este, de fapt)?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Ghenadie, potrivit art. 2179 Cod Civil.
(1) Fac parte din clasa a doua de moștenitori legali părinții defunctului și descendenții acestora.
(2) Dacă la momentul deschiderii moștenirii părinții defunctului sînt în viață, moștenesc numai ei, în cote succesorale egale.
(3) Dacă la momentul deschiderii moștenirii nu este în viață unul... mai detaliat dintre părinții defunctului, în locul părintelui celui decedat sînt chemați la moștenire descendenții lui în conformitate cu regulile aplicabile pentru moștenitorii de clasa întîi. În cazul în care părintele decedat nu are descendenți, unic moștenitor devine părintele supraviețuitor.
La cazul dumneavoastră, vor fi moștenitori părinții celui decedat. În cazul în care tata defunctului de asemeni e decedat, vor moșteni mama și fiica tatălui (sora) în cote egale.

8 ноября 2022