Mostenire dupa moartea unui parinte divortat

7 февраля 2019 133

Buna ziua. Parintii mei sunt divortati din 2008, iar acum o saptamana tata a decedat. Eu sunt unica mostenitoare a unei case cu ceva teren intravilan. Vreau sa stiu daca trebuie sa fac succesiunea si bineinteles cum, ce acte imi trebuiesc si unde trebuie sa ma adresez. Eu de 20 ani locuiesc si lucrez in Italia. As vrea sa stiu si cam cat timp am la dispozitie pentru a finaliza aceasta mostenire. Multumesc

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Lilia,

Condoleanțe.

Pentru acceptarea moștenirii succesorii trebuie să se adreseze la notar din raza aflării bunurilor în termen de 6 luni din data deschiderii succesiunii (data decesului).
Aveți necesitate de următoarele:
1. extras și certificat privind valoarea bunurilor pentru fiecare dintre bunurile imobobile indiferent de faptul că este vorba de terent, casă, apartament,... mai detaliat etc., - se eliberează de Agenția Servicii Publice
2. buletinul de identitate al dvs
3. certificatul de naștere al dvs.
4. certificatul de deces al defunctului
5. adeverința de deces - se eliberează de Agenția Servicii Publice

Ar fi recomandabil să mergeți la un notar care vă va spune absolut toată lista de acte care sunt necesare reieșind din masa succesorală.

7 февраля 2019