Moştenire fără testament

24 февраля 2019 61

Bună ziua. Bunicul pe linia mamei a decedat. Testament nu a lăsat. Fiul bunicului e în viaţă, iar fiica a decedat acum 2 ani. Eu sunt fiica fiicei decdate. Fiul cere de la mine refuz de la notar pentru a vinde casa, terenul. Ce înseamnă, şi ce drepturi am. Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Reieșind din situație, dumneavoastră vă revine 1/2 din casa ce aparținea bunicului.
Adică, dupa deces bunic, tot ce aparținea acestuia se imparte catre copii și soție în parți egale, dacă soție nu este sau e decedată, copii moștenesc în parți egale.
Dacă fiica, adică mama dumneavoastră a decedat, atunci cota parte... mai detaliat ce revenea ei, poate fi moștenită de dumneavoastră (tot, casă si terenuri) adică jumătate.
În acest sens, urmează sa depuneți cerere la notar.
Dacă notarul va spune că ați pierdut termenul de adresare pentru acceptare a succesiunii, arunci va puteți repune în termen prin intermediul i stanței de judecată.
Pentru detalii ma puteți contacta.

24 февраля 2019