Moștenire întârziată

20 августа 2020 97

Dacă persoana a preluat în moștenire bunurile 5 ani în urmă fără a deschide succesiunea la notar, după legea nouă este nevoit să ceară în judecată repunerea în termenul de acceptare a moștenirii sau e suficient să se adreseze la notar?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Se aplică prevederile legii vechi, or, persoana a decedat pînă la intrarea în vigoare a legii noi.
Vă adresați la notar cu cerere privind deschiderea succesiunii. Notarul va refuza din motiv că a experiat termenul. Depuneți o cerere în judecată privind constatarea acceptării succesiune și anexați acest refuz.

22 августа 2020