Mostenire intarziata

27 октября 2019 149

Buna ziua. Termenul de 6 luni de la deces a expirat si nu am depus actele pentru mostenire. Ce trebue de fac? Care este procedura mai departe?

Jurist comments 2

Adrian Oprea
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Dupa modificarea substantiala a Codului Civil din 01.03.2019, au intrat in vigoare noi reguli de acceptare a succesiunii.

Astfel, art. 2390 alin. (2) în coroborare cu art. 2391 alin. (1) Cod civil prevede ca in cazul in care nu ati renuntat la mostenire expres(renuntul se face prin declaratie autentica la... mai detaliat notar) in termen de 3 luni, mostenirea se considera acceptata de catre mostenitor.

27 октября 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru inceput, concretizați cind a decedat persoana, or, dupa data de 01.03.2019 procedura cu moștenirea sa schimbat, si nu există cele 6 luni.
Daca persoana e decedată pina in data sus indicată, urmează sa va adresați in instanță pentru a vă repune in termen, apoi cu hotărârea sa mergeți la notar... mai detaliat pentru a moșteni.

27 октября 2019