Moștenire mult întârziată

14 октября 2020 169

Buna. Tatăl meu a decedat 15 ani in urma, moștenirea așa și nu a fost împărțită. Mama a fost a 2-a sotie a tatalui, iar din prima căsătorie tata are 2 fete. Suntem in total 4 mostenitori - 3 fiice și mama. Cine ne poate spune cum se procedează acum?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru început, problema constă în faptul că, urma să va adresați cu cerere pentru moștenire în termen de 6 luni din data decesului.
în cazul în care acest termen a fost depășit, notarul poate refuza în deschiderea dosarului succesoral, astfel urmînd să vă adresați în instanța de judecată pentru a îndepărta... mai detaliat această problemă.

Astfel, ca pași, ar fi:
cu buletin, certificat de naștere/căsătorie și certificatul de deces vă adresați la notar, prezentați confirmări a dreptului de prorpietate a acestuia, îndepliniți formalitățile și deveniți succesori cu acte în regulă.

Pentru început, la notar/instanță se poate adresa cel puțin unul dintre potențialii succesori pentru a demara procedura, ulterior se alipesc și alții.
La bunurile decedatului pot pretinde toți sau cineva se poate refuza, sau, moștenesc doar cei ce se adresează cu asemenea cerere(totul depinde de caz).

14 октября 2020