Moștenire neperfectată

21 января 2023 93

Bună ziua. Părinții au decedat mai mult de 30 de ani în urmă. Mi-a rămas de la ei casa părintească, pentru care nu am perfectat actele pe numele meu. Toți acești ani am achitat impozite conform legii, însă nu am locuit acolo. Acum am decis să vând imobilul menționat. Cum pot perfecta documentele necesare pentru tranzacția pomenită?

Jurist comments 4

  • Юрисконсульт

Buna Vlad, de dorit ca DVS să acumulați documentele necesare și dacă nu sunt pretindenți la acest imobil, depuneți o cerere de chemare în judecată pentru a intra în posesia imobelului, pentru al înregistra la cadastru și dupa asta să faceți tranzacția, care v-ați pus-o în plan.

21 января 2023
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Pentru inceput e cazul sa va adresați in instanță cu cerere privind constatarea faptului acceptării succesiunii, dupa ce obțineți hotarîrea, mergeți la notar cu:
Certificat despre ultimul loc de domiciliu a decedaților,
Certificat de deces a persoanelor,
Certificat propriu de naștere
Buletin,
Actele de proprietate a decedaților pe imobil,
Extras și evaluare de la cadastru.
Dupa ce... mai detaliat notarul vă eliberează certificat de moștenitor care se înregistrează la cadastru, apoi faceți tranzacția.

Datele sunt preliminare, in dependență de caz pot fi solicitate acte suplimentare

22 января 2023
  • Адвокат

dacă ești unicul moștenitor legal sau testamentar, încearcă să prezinți notarului orice probe privind acceptarea moștenirii prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale (inclusiv dovezile achitărilor impozitelor despre care ați menționat, ceva certificate de la primărie) și e posibil ca însăși notarul să constatate acceptarea moștenirii prin intrarea de... mai detaliat fapt în posesia averii succesorale și să elibereze certificat de moștenitor.....

22 января 2023
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna ziua Vlad! Dvs., mai intii de toate trebuie sa purcedeti la deschiderea dosarului de mostenire, sa mosteniti averea succesorala, dupa care veti putea sa instrainati imobilul. Sunt 2 cai pe care dvs., puteti deveni mostenitor, 1 prin intermediul notarului, 2 prin intermediul instantei de judecata. Deja la dorinta dvs.,... mai detaliat In caz ca vor aparea intrebari puteti contacta 069049267

23 января 2023