Mostenire prin testament

12 декабря 2021 103

Bună ziua. Bunicii au lasat testament pe numele unui nepot, care include casa și toate bunurile. Copiii reposatilor au dreptul sa mosteneasca ceva? Mulțumesc!

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Tatiana.

Moştenirea legală poate coexista cu cea testamentară dacă defunctul a dispus prin testament numai de o parte a moştenirii lăsate sau dacă a dispus de întreaga masă succesorală şi există moştenitori rezervatari. Aceştia din urmă dobândesc rezerva succesorală, adică partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au... mai detaliat dreptul potrivit legii, chiar împotriva voinţei defunctului, deci în calitate de moştenitori legali.

13 декабря 2021