Mostenire si donatie ulterioara a imobilului

17 февраля 2021 15

Buna ziua. Bunicul a murit in 1990, iar bunica a început a perfecta documentele abia in 2008. A preluat singura toata mostenirea si ulterior a făcut donație fiicei mezine, excluzandu-i pe ceilalți copii. Fiica ei mai mare s-a adresat in judecata, dar a pierdut pana la urma. A fost legală procedura de transmitere a mosteniri numai unui copil? Mai are șanse fiica mai mare sa se judece cu sora mai mică, daca aceasta a vândut deja imobilul in cauză? Va multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. După ce a acceptat moştenirea, bunica era singura persoană care decidea ce să facă cu proprietăţile ei, deci donaţia s-a petrecut în mod legal.

18 февраля 2021