Mostenire si stabilirea hotarelor

31 мая 2019 61

Buna ziua. Sper ca ma puteti ajuta cu niste informatii. Eu si sora am primit certificate de mostenitori in urma decesului parintilor. Cu sora suntem in relatii de conflict. Am discutat cu sora referitor la divizarea si stabilirea hotarelor, insa aceasta a refuzat propunerea mea. Ce posibilitati ar fi pentru clarificarea situatiei respective? Ar trebui sa-i expediez oficial propunerea pe suport de hartie si in caz de refuz sau de nereactionare sa inaintez o cerere de chemare in judecata? Sau care mai sunt solutiile? Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
La caz, situațiile de conflict urmează a fi soluționate doar de instanța de judecată.
Este posibil stabilirea modului de folosință a bunului, ambii fiind în continuare coproprietari, sau divizarea acestuia prin formarea a 2 bunuri distincte, după fiecare fiind înregistrat un bun nou separat dacă acest fapt este posibil, acest... mai detaliat fapt va oferi posibilitatea de a soluționa mai ușor problemele și necesitățile ce vor aparea pe viitor, în lipsa acordului celuilalt frate.
Dacă nu e posibil, puteți răscumpăra cota unuia de la altul.
Totuși, după cum ați enunțat, în lipsa unui comun acord, oricare din aceste acțiuni se va face doar prin implicarea instanței de judecată.

1 июня 2019