Mostenire teren agricol scris din greseala pe alta persoana

23 апреля 2019 110

Buna. Dupa moartea bunicii au trecut sapte luni. Cand am vrut sa intru in posesia averii, si anume doua terenuri agricole, am depistat la cadastru ca una este inregistrata pe alt stapan. Eu am la mana titlurile originale pe numele bunicii. La primarie mi s-a spus ca a fost trimisa la cadastru lista cu corectari. La cadastru mi s-a cerut ca stapanul pe care e scris titlul sa scrie cerere ca nu are pretentii, dar el e decedat deja. Cine e vinovat de situatia data si ce trebue sa intreprind pentru a-mi apara interesele si a da la raspundere persoanele care sunt de vina? Ce pasi juridici sa intreprind? Mersi.

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Vinovat dupa cum se vede este Primăria.
Pentru a putea obține transmiterea dreptului de proprietate, urmeaza a identifica moștenitorii persoanei pe numele caruia a fost eronat inregistrat dreptul de proprietare, aceștia urmînd să moștenească, ulterior sa obțineți de la acesta daca va dori sa va transmita dreptul proprietate.
În caz ca... mai detaliat nu e posibil de a identifica soluție, urmează sa va adresați in judecată pentru a obliga cadastru să introducă corectările corespunzătoare. Astfel, in baza unei hotărâri se va restabili echitatea.

23 апреля 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Igor

Urmează să contestați in procedura contenciosului administrativ, conform prevederilor Codului administrativ actul administrativ emis de autoritatea publică locală în baza căruia s-a eliberat un titlul de autentificare a dreptului deținătorului de teren celeilalte persoane.
Astfel, urmează a fi anulată decizia Autorității Publice Locale, însă, mai întâi trebuie să depuneți... mai detaliat în adresa APL o cerere privind retragerea actului în baza căruia altei persoane i s-a atribuit terenul.

23 апреля 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
In cazul Dvs aveti doua solutii juridice (art. 439 si art. 444 Cod Civil), avand in vedere ca persoana inregistrata gresit ca titular este decedata si, deci, nu puteti obtine o declaratie de recunoastere.
Astfel, daca intr-adevar este vorba de o greseala in Registrul cadastral, trebuie sa... mai detaliat va adresati in judecata, cu o cerere privind NULITATEA INREGISTRARII dreptului de proprietate pe numele persoanei respective, si concomitent, cu o ACTIUNE IN RECTIFICARE a inregistrarii.
Cu alte cuvinte, trebuie sa solicitati instantei sa dispuna nulitatea actului prin care Cadastru a inregistrat persoana X ca proprietar, si ca instanta sa dispuna Cadastru sa rectifice inregistrarea si sa treaca in calitate de proprietar pe bunica Dvs.

2. -- Va recomand totusi mai intai sa depuneti o Cerere scrisa la oficiul cadastral, prin care sa solicitati CORECTAREA ERORILOR MATERIALE din Registru, si anume inscrierea de la rubrica ”Titular”, ANEXAND LA ACEASTA CERERE COPIA TITLULUI REFERITOR LA ACEL TEREN (plus Certificatul de mostenitor), din care reiese clar ca proprietar este bunica Dvs si nu persoana X. Faceti trimitere la faptul ca depuneti Cererea respectiva ”in temeiul art. 444 Cod Civil”.
In acest caz, daca intr-adevar este o greseala, si daca de la data eliberarii Titlului si pina in prezent - nu s-au schimbat proprietarii acelui teren - oficiul Cadastral ar trebui sa faca corectari fara a fi necesara interventia instantei de judecata.

23 апреля 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

În cazul în care titlul de autentificare a dreptului deținătorului de teren care este înregistrat în Registrul bunurilor imobile a fost eliberat în baza unei decizii a autorităţii publice locale aveți doua capete de cerere diferite unul de drept civil iar altul întemeiat pe prevederile acordului administrativ și în acest... mai detaliat caz acțiunea va fi examinată în ordinea contenciosului administrativ de către judecătorul specializat în examinarea unor asemenea cauze. (în Chișinău Judecătoria Chișinău sediul Rîșcani)

Verificați ce este indicat în Titlul de autentificare a dreptului deținătorului de teren care este menționat și respectiv înregistrat în Registrul bunurilor imobile.

24 апреля 2019