Mostenire (trebuie de adresat la notar sau la judecata?)

3 января 2022 111

Buna ziua. Mama a decedat in iulie 2020 (la notar nu am fost). Tata a decedat in aprile 2021. Suntem 2 frati (unul e de acord sa renunte la mostenire). Care sunt pasii nostri, la cine sa ne adresam la notar sau la judecata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
în cazul dumneavoastră, mergeți direct la notar, nu aveți tangență cu judecata.
dacă persoanele sunt din Chișinău, vă pot recomanda un notar, mă anunțați în privat,
În orice caz, pentru început mergeți la ASP Ce ntrele multifuncționale și comandați în cazul decedaților: „certificat privind ultimul loc de domiciliu” pentru aceasta aveți nevoie... mai detaliat de buletin, certificat de naștere a dumneavoastră și certificatul de deces a părintelui.

3 января 2022