Moștenirea

4 ноября 2019 64

Buna ziua. Am așa o intrebare. Eu cu mam mea suntem doua proprietare ale unui apartament. El a fost privatizat. Acum mamica mea a decedat. Ce trebuie sa fac mai departe dacă mama nu mi-a lăsat niciun document de moștenire?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
în orice caz, pentru început mergeți la notar, avînde la îndemînă certificatul de deces, buletinul, certificatul de naștere a dumneavoastră și contractul de privatizare, notarul îl alegeți după bunul plac.
totodată, pentru a putea oferi informații mai ample, urmează a enunța cînd anume a decedat mama, pînă la 01.03.2019... mai detaliat sau ulterior, deoarece, procedura de succesiune este diferită, în dependență de data decesului.

5 ноября 2019