Mostenirea casei dupa decesul sotului

21 января 2021 23

Buna! Sotul mamei a decedat recent si acum mama vrea sa mosteneasca oficial casa, pe care au construit-o impreuna, dar care e scrisa pe numele sotului decedat (initial acolo era un atelier pe care primaria Chisinaului i l-a dat pentru ca era pictor si el peste o perioada l-a privatizat si au inceput constructia casei). Din pacate nu va pot spune daca in timpul privatizarii mama era casatorita cu el sau inca nu. El nu are copii nici cu ,mea, nici cu prima lui sotie. Are insa o sora si un frate care au copii. Au ei vreun drept de mostenire, daca el nu are copii? Sotia fratelui deja incepe sa intrebe de alte rude daca mama mea e scrisa in acte. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Va fi necesar să aflați informații despre faptul dacă sunt ambii participanți la privatizare.
Aflați dacă erau căsătoriți în acel moment, și dacă sunt căsătoriți acuma.

Dacă la privatizare nu erau căsătoriți nici nu a participat la privatizare, atunci nu are drept de proprietate și nici vota parte în calitate de soție.
Dacă... mai detaliat la data decesului erau căsătoriți, poate pretinde la moștenire.
Urmează a fi verificată informația.

23 января 2021