Mostenirea dupa moarte

11 мая 2019 66

Am procurat o masina, am întocmit o procura si recipisa de mână. Stapanul mașinii a decedat, iar mostenitori sunt doi frati si o sora. La moment s-a spus ca mostenirea o ia doar unul din frati, dupa jumatate de an, cand mostenirea trebuie sa treaca la mostenitor. Ce sa facem in acest caz, ce drepturi avem, poate sa primeasca mostenirea unul din frati doar pentru masina, in caz ca este vanduta deja?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
urmează a fi studiat expres textul recipisei întocmite deoarece procura careva drepturi de proprietate asupra auto nu vă oferă. Cui este vînduut auto? dumneavoastră? sau încă unui terț în baza procurii?
Amiabil ar fi ca partea(fratele) care moștenește, să vă transmită ulterior dreptul de prorpietate asupra auto. Contrat totul se... mai detaliat rezumă la litigiu în instnța de judecată.
În cazul succesiunii nu este posibil de a moșteni parțial, este posibil a accepta integral sau a renunța integral, astfel identificați moștenitorul cît și duceți tratative cu acesta pentru a vă tansmite dreptul de proprietate, or, succesorul moștenește atît masa succesorală cît și datoriile persoanei decedate.
Reiterez faptul că urmează a fi studiată recipisa.

11 мая 2019