Moștenirea imobilului de către un cetățean străin

7 апреля 2023 48

Salut! Părinții mei locuiesc în Moldova și își doresc să-mi lase casa în moștenire. Eu în prezent sunt cetățean german și nu am acte moldovenești. Care-i procedura în cazul acesta? Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Conform legislației RM, cetăţenii străini au aceleaşi drepturi şi îndatoriri ca şi cetăţenii Republicii Moldova, cu excepţiile stabilite de lege.
Respectiv, ei au dreptul să primească în proprietate bunuri imobile de la cetățenii RM.
La moment, părinții Dvs pot întocmi la notar un contract de donație (dacă doresc să... mai detaliat transmită bunul imobil acum) sau un testament (în cazul în care dreptul de proprietate se transmite după decesul acestora).

8 апреля 2023