Mostenirea in Moldova a casei parintesti

4 марта 2019 622

Buna ziua. Va scriu cu rugamintea de ami da informatii referitoare la procedura de succesiune in Moldova a casei parintesti care este pe numele tatalui decedat in anul 2004. Suntem 4 persoane mostenitori - mama, care este ın viata, si 3 copii. Eu locuiesc ın Turcia si fratele care cu procura de la mama a depus actele pentru mostenire in folosul mamei spune ca este necesar din partea mea (si a celorlalti 3 frati si surori) sa-i trimit o declaratie ca nu am pretentii ca moşteniria sa treaca pe numele mamei.
In casul daca tata este decedat de 15 ani, mostenirea poate sa treaca numai in favoarea mamei ori a tuturor mostenitorilor? Nu inteleg de ce fel de declaratie este nevoie din partea mea (de renuntare ori acceptare ori acord)? Declaratia este valabila daca o fac la un notar din Turcia si o apostilez ori numai daca o fac la consulatul Moldovei din Turcia? Va multumesc!

Jurist comments 5

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În cazul unei declarații de refuz, atunci cota parte ce urmează sa o moșteniți va fi transmisă mamei, iar daca refuza toți copii in folosul mamei, aceasta va deveni unicul moștenitor și proprietar.
Sigur dacă nu doriți să refuzați, urmează sa va prezentați pentru a accepta cota parte ce va... mai detaliat revine, sau sa împuterniciți pe cineva care sa va reprezinte pentru a moșteni și inregistra dupa dumneavoastră, reieșind din existența a 4 succesori, dumneavoastră vă revine 1/4 din bunurile ce aparțineau tatălui.

4 марта 2019

Dnl.Vitalie, va multumesc din suflet pentru raspuns!
Pai eu nu doresc sa refuz de cota partii mele.
Am ınteles de la fratele meu ca este nevoe de declaratie pentru ca cota parte care apartine tatalui sa fie ınregistrata pe mama (ori legal avem voie sa façem numai pe mama toata partea... mai detaliat şi apoi ea scrie pe çine doreşte) Am şi un exemplu de declaratie dar nu ınteleg ın cazul daca eu depun declaratia refuz de moştenirea partii mele ori accept ca patrea tatalui sa fie ınregistrata in favoaria mamei.
Textul declaratiei:
DECLARAŢIE:
La data de ….. a deçezat tatal meu ……. ……., care a locuit in …..
Declar că, ı-mi este cunoscut faptul ca legea ımi garanteaza dreptul la proprietate asupra unei parti a bunurilor ce-au apartinut tatalui meu şi la cota obligatorie in succesiunea deschisa.
Semnatura
Multumesc
Declar, ca permit mamei mele, ….. anul naşteri ….., identificata prin buletin de identitate ….., domiçiliat in ….. sa accepte succesiunea şi sa fie eliberat pe numele ei çertificatul de succesor legal pe bunurile imobile care au apartinut tatalui meu.
Sa stabilesc şi sa inregistrez pe numele meu dreptul de proprietate asupra bunurilor imobile nu doresc.
La dreptul de succesor nu pretind.

7 марта 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Daca eliberați așa o declarație, cota din succesiune ce poate sa va revină, va fi transmisă mamei, astfel dumneavoastră veți ramîne fară nimic.

7 марта 2019

Multumesc Mult

8 марта 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Totuși este cazul sa imputerniciți pe cineva sa va reprezinte interesele dacă doriți sa moșteniți, or, alt fel dosarul va ramîne deschis pina se clarifica situația.

8 марта 2019