Moștenirea nu a fost perfectată la timp

10 февраля 2022 156

Bună ziua. Mama mea e unicul copil, iar bunica a decedat în 2018. Mama încă nu a perfectat actele de moștenire. Care este procedura pe care trebuie să o urmeze? E nevoie să meargă în judecată?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
da, în cazul dumneavoastă, de fapt pentru toate cazurile de deces pînă la 01.03.2019, urmează să vă repuneți intermen pentru moștenire sau să probați faptul acceptării succesiunii, în așa caz urmează sa vă adresați în instanță cu cerere la locul aflării bunurilor.
după emiterea unei hotărîri, vă adresați la notar pentru... mai detaliat deschiderea moștenirii, deja acolo sunt formalități despre care vă informează notarul.
Pînă nu se perfectează actele de moștenitor, nu sunteți proprietar, astfel vă îndem să o faceți.

10 февраля 2022
  • Адвокат

dacă mama este unicul moștenitor al bunicii, adică nu pot fi litigii, deoarece nu sunt alți pretendenți la avere, atunci însăși notarul poate constata faptul acceptării moștenirii de către mama dvs. după decesul bunicii, prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale la prezentarea probelor corespunzătoare: bonuri de plată a... mai detaliat serviciilor comunale, dovezi a achitării impozitelor pe imobil, dovezi ale dării imobilului în locațiune ș.a. posibile probe, inclusiv certificate de la gestionarul fondului locativ cu privire la cine a locuit, a achitat plăți ș.a...............dacă nu se găsesc notari care vor constata asta (deși, în lipsa altor posibili moștenitori, la sigur se vor găsi), atunci cu aceleași probe și cu solicitarea constatării faptului acceptării moștenirii prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale vă adresați în instanța de judecată în procedură specială (taxa de stat 100 lei)........

10 февраля 2022
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Deacord, cu condiția ca identifica un notar care sa facă acest lucru.
Contrar, urmează de luat in calcul ca chiar si in timp ce e doar un moștenitor, există principiul succesiunii vacante, astfel fiscu bate din palme, fiind persoană interesată.

10 февраля 2022