Mostenirea sotilor dupa decesul unuia din ei

3 мая 2021 66

Dupa decesul sotului, sotia a aflat ca banii economisiti de catre ambii soti timp de p viata, dar plasati intr-un cont bancar deschis numai pe numele sotului, au fost lasati de catre el ca mostenire celor 3 copii, fara a o inscrie si pe sotia sa in acest testament. 40 de ani au trait in casnicie, iar acum femeia e pensionara, a ramas numai cu pensia, alte venituri nu are. Ce i se cuvine doamnei in acest caz? Au trecut doua luni dupa deces.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Trebuie să se adreseze în instanța de judecată pentru a recunoaște aceste sume de bani ca proprietate comună în devălmășie în baza art. 20 Codul familiei, respectiv 1/2 din suma respectivă aparține acestei doamne. Ce ține de moștenire trebuie de studiat situația doamnei pentru a determina poate pretinde... mai detaliat la rezerva succesorală.

5 мая 2021