Mostenirea unor terenuri dupa decesul din anul 2000

1 ноября 2021 59

Buna ziua. Mama mea a decedat în anul 2000. Ea deținea două terenuri mici în satul ei. Mai am un frate care, in conformitate cu hotararea judecatii, a fost crescut de tata in alta familie.
1. Cum pot eu, ca fiu, să devin proprietarul acestor terenuri daca nu am intreprins nicio actiune in acesti ani?
2. Are fratele drepturi de mostenitor?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Ambii frați sunt in drept de a moșteni in cote egale, totuși sunt unile momente care vă pot fi de folos pentru a moșteni de sinestatator.
Urmează să vă adresați la notar pentru a deschide dosarul succesoral, care de fapt urma a fi deschis in 6 luni din data decesului, astfle,... mai detaliat puteți fi direcționat pentru inceput in instanța de judecată pentru a soluționa problema ce ține de ne adresarea in termen.
Situația v-a dura ceva timp insă este posibil de soluționat.

2 ноября 2021