Mostenirea unui teren de catre copii din casatorii diferite

24 апреля 2022 54

Buna ziua. Tata detine un teren agricol si i-a facut surorii testament ca dupa decesul sau aceasta sa obtina in proprietate teren mentionat. Din prima casatorie, tata mai are un copil. Am urmatoarele intrebari:
1. Pana la deces, tatal mai poate face si alte testamente pe numele unor persoane (care din ele vor fi luate in calcul)?
2. Copilul din prima casatorie poate pretinde la terenul mentionat, daca exista testament?
Multumesc.

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

1. Da poate face; va produce efect ultimul.
2. Nu

25 апреля 2022
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Corina,

În cazul în care prin ultimul testament se testează exact aceleași bunuri, acest ultim testament le va anula pe cele precedente.

Pot exista situații în care testatorul să-și schimbe decizia parțial și atunci testamentele precedente se anulează doar în măsura în care ultimul testament se referă doar la o anumită... mai detaliat parte din masa succesorală.

De remarcat că, moștenitorii rezervatari (moștenitorii legali de clasa întâi, părinții defunctului, precum și soțul supraviețuitor dacă, la data deschiderii moștenirii, defunctul avea nemijlocit față de respectivul moștenitor o obligație de întreținere conform Codului familiei) păstrează dreptul de a moșteni, independent de conținutul testamentului, cel puțin ½ din cota succesorală ce s-ar fi cuvenit fiecăruia în caz de moștenire legală (rezervă succesorală).

Această prevedere se aplică doar în cazul existenței moștenitorilor rezervatari.

Succes.

26 апреля 2022