Mostenitor de gradul intai?

24 июля 2020 121

Buna ziua. Parintii mei sunt divortati, dar nu au partajat averea. Sunt singurul copil la parinti. Tata nu este parinte biologic, dar nu are alti copii. Dupa decesul lui, cine poate pretinde la mostenire? Eu sunt mostenitor de gradul intai?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Gl. Petru, conform Codului Civil, ca motinitor mde gr.1, tu o să fii maștinitorul și podibil mțmica, fiindcă ea e tut de gr.1.

24 июля 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca nu sunteți infiat de acesta, nu aveti drept de a mosteni, doar mama

25 июля 2020
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Petru!

După cum a menționat și colegul avocat Vitalie Onofrei doar în cazul în care ați fost infiiat îl veți moșteni.
Ținând cont de faptul că, părinții sunt divorțați, nici mama Dvs nu-l va moșteni pe tatăl Dvs.

Dacă tatăl dorește, acesta poate întocmi un testament potrivit căruia să vă testeze totul... mai detaliat Dvs.

Succes.

26 июля 2020