Mostentire

4 января 2023 27

Buna ziua. E posibil ca fratele meu de pe tata sa pretinda la mostenire dupa decesul tatalui, care la randul sau a fost decazut din drepturișe parintesti? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Este posibil.
Codul familiei prevede:
Articolul 69. Efectele decăderii din drepturile părinteşti

(1) Copilul ai cărui părinţi (unul dintre ei) sînt decăzuţi din drepturile părinteşti păstrează dreptul de folosinţă asupra spaţiului locativ şi toate drepturile patrimoniale bazate pe rudenia cu părinţii şi rudele sale fireşti, inclusiv dreptul la succesiune.

4 января 2023