Mosternire apartament

15 марта 2019 61

Buna ziua. Apartamentul parintilor e facut mostenire pe fratele meu si pe mine. Eu copii nu am la moment, insa fratele are 2 copii. In caz ca se intampla ceva rau cu fratele, jumatatea lui de apartament imi ramane mie sau trebuie sa primesc refuz de la copiii fratelui (sunt minori)? Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Ana,

1. Specificați vă rog frumos dacă s-a deschis deja procedura de moștenire și când au decedat cei ce au lăsat moștenirea.

2. Fratele dvs va fi moștenit de către copiii și soția acestuia în cazul în care nu va întocmi un testament prin care sa testeze averea sa terței persoane.

15 марта 2019