Motobloc pe patru roţi cu puterea motorului de 12 cai

16 марта 2023 33

Bună ziua. Deţin un motobloc pe patru roţi cu puterea motorului de 12 cai. Pot conduce vehiculul mentionat, daca am permis de conducere pentru categoriile A, B si C?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Vasile.
Dacă prin motobloc aveți în vedere - motocultor cu remorcă – tractor monoax fără mecanism de direcție, a cărui viteză prin construcție nu depășește 25 km/h, utilizat pentru efectuarea lucrărilor de transport atunci nu aveți nevoie de permis de conducere.
Dacă prin motobloc aveți în vedere minitractor atunci veți... mai detaliat avea nevoie de permis de conducere categoria H care permite conducerea pentru – tractor, mașină autopropulsată (pe șenile sau pe roți), care efectuează lucrări agricole, de construcție a drumurilor, lucrări de terasare, de transport și alte lucrări în agregat cu mașinile (uneltele) remorcate, suspendate sau staționare;

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=130732&lang=ro

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=135040&lang=ro#

17 марта 2023