Может ли один из супругов подать заявление на развод при обоюдном согласии?

11 марта 2021 48

Здравствуйте, мы с женой хотим подать на развод при обоюдном согласии. У нас нет несовершеннолетних детей. Но дело в том что редко бываем одновременно в Молдове. Возможен ли такой вариант: она приходит к натариусу и пишет заявление, чтобы расматривали развод в ее отсутствие, и что она согласна на развод. А потом, когда я буду в Молдове, я подаю на развод без нее, но с ее нотариально заверенным заявлением что она согласна и чтобы развод расматривали без нее. И какие она должна предоставить документы и какие после я?

Jurist comments 6

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Добрыи день
К сожалению, расторжение брака по обоюдному согласию происходит только в присутствии обоих супругов, в противном случае уже необходимо будет обротится в суд.

11 марта 2021
  • Юрисконсульт

Прмвет Иван, даже и суд не рассмотрет ваше дело и за отсуствии несовершенолетних детей, вот так.

11 марта 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Михаил а вы сами понимаете что написали?

Иван, в любом случае если стороны не могут найти общий язык или нету одной из сторон, дело может быть решено только через суд, и дело решаемо.

11 марта 2021
  • Юрисконсульт

Dl. Vitalie, eu îți garantez, că instanță n-o să pronunțe hotărîrea de a porni cauza în istanță, nu mai din cauza ceia, că lipsesc copii minori, nu importă au găsit înțelegere între soți.

11 марта 2021
  • Юрисконсульт

Vitalie ce spune Codul familiei al. 1 art. 37. Desfacerea căsătoriei de către instanţa judecătorească

(1) Dacă soţii au copii minori comuni, cu excepţia cazurilor prevăzute la art.36 alin.(2), sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

(2)... mai detaliat Desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească şi în cazurile cînd există acordul la divorţ al ambilor soţi, însă unul dintre ei refuză să se prezinte la oficiul stare civilă pentru soluţionarea problemei.

(3) Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.

(4) Dacă, în procesul examinării cererii de desfacere a căsătoriei, unul dintre soţi nu-şi dă acordul la divorţ, instanţa judecătorească va amîna examinarea cauzei, stabilind un termen de împăcare de la o lună la 6 luni, cu excepţia cauzelor de divorţ pornite pe motivul violenţei în familie confirmate prin probe.

(5) Dacă măsurile de împăcare nu au dat efecte şi soţii continuă să insiste asupra divorţului, instanţa judecătorească va satisface cererea respectivă.

11 марта 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Ahahahaha, Nu am rîs atîta de ceva timp, garantez că habar nu ai de domeniu

11 марта 2021