Muzica la maxim la ore tarzii

15 ноября 2019 167

Buna ziua! Vecinii de la 5 etaj asculta mereu muzica la maxim, după serviciu nici nu pot sa ma odihnesc. Cand merg la ei sa ma clarific, ei imi rad in fata, chem poliția și nici nu se obosesc sa vina! Pana la ce ora se permite de făcut gălăgie și unde sa ma adresez ca sa fie rezolvată problema cu vecinii, dacă poliția nu face nimic?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună!

Iată ce prevede Codul contravențional al RM în acest sens:
Articolul 357. Tulburarea liniştii
(1) Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă... mai detaliat a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare,
se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
(2) Efectuarea lucrărilor de reconstrucţie sau a altor lucrări, însoţite de zgomot, în încăperile din blocurile locative de la ora 18 pînă la ora 8
se sancţionează cu amendă de la 12 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

17 ноября 2019