N-am putut să-mi prelungesc gradul de invaliditate

28 марта 2018 41

Buna ziua. In 2012 am avut un accident rutier. In 2012-2014 am avut gradul de invaliditate 2. Am stat 5 ani la pat și n-am putut să-mi prelungesc gradul de invaliditate. In anul 2017 am incercat sa prelungesc gradul de invaliditate, dar nu mi s-a dat pensie, dar o alocație 215 lei +120 lei ajutor asistenta socială. Am nimerit sub legea reformei si nu mai pot obține pensie (n-am vechime in munca). întrebarea mea este: cum pot obține prelungirea gradul de invaliditate din 2013+2014 ca sa-l pot anexa ca sa obțin pensie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bina ziua,
Cu părere de rău un răspuns ar putea furniza doar cei din comisia de profil, încercați să discutați cu cei de la CNAS.

7 сентября 2018