Neachitarea catre CNAS a sumelor retinute

7 августа 2020 18

Buna ziua. Tatal meu a cerut recalcularea pensiei, intrucat a atins limita de varsta. Insa CNAS l-a informat ca ultimii 5 ani nu vor fi luati in calcul, deparece angajatorul nu a transferat cotele de asigurări sociale de stat obligatorii, desi acestea au fost retinut din salariu. Mentionez faptul ca activeaza in cadrul unei intreprnderi de stat. Ce putem face?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună
trebuie să vă adresați în instanța de judecată pentru recunoașterea stagiului de cotizare.

10 августа 2020