Neachitarea pensiei alimentare

6 октября 2021 163

Bună ziua. Fostul soț nu achita cu regularitate pensia alimentara si s-a acumulat o restanta de aproximativ 40.000 lei. Spuneti-mi, va rog, unde mă pot adresa (in Chișinău) pentru a incasa de la el suma mentionata?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Înafară de executorul judecătoresc nu este nimeni competent de a încasa suna de la debitor.

Formulați o cerere către executor prin care sa solicitați efectuarea calcului sumelor restante.

Totodata, solicitați executorului să aplice măsuri asiguratorii mai aspre care să satisfacă procedura de executare.

Puteți solicita totodata executorului să-i aplice debitorului amenda contravenționala... mai detaliat pentru neexecutarea intenționată a hotărârii de judecată iar ulterior plingere la procuratura pentru neexecutarea intenționată a hotărârii.

Urmează de înțeles faptul dacă debitorul achita dar nu regulat atunci pedepsele respective nu-i pot fi aplicate.

6 октября 2021