Neachitarea salariului

18 мая 2020 124

Buna ziua! Am lucrat in 3 companii (prin cumul) si in una cu serviciu de baza, la moment nu mai lucrez in niciuna. La unele companii nu mi s-a achitat salariul - nici cel oficial si nici concediul nefolosit. Cum sa procedez in asa situatie?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Expediati o notificare prealabila, solicitati in 7 zile achitarea salariului si indemnizațiile cuvenite.
Dacă nu se rezolvă, depuneți o plîngere la Inspectoratul de Stat al Muncii.
Dacă nici așa nu se rezolvă, vă adresați în instanța de judecată.
În cazul în care aveți contract individual de muncă, vai fi simplu, în caz contrar,... mai detaliat mai complicat.

19 мая 2020